blog.ekologia.pl   Blogerzy   Fundacja Ekologicza ARKA   365 reklamówek… śmieci

365 reklamówek… śmieci

365 reklamówek… śmieci. Zapraszamy!

Unia Europejska dąży do radykalnego ograniczenia ilości śmieci trafiających na wysypiska. Polacy będą musieli nie tylko obowiązkowo segregować śmieci, ale także zmniejszać ich ilość już na etapie zakupów.

- Naszym zdaniem największy udział w tych zmianach należy do gospodarstw domowych. Dlatego Polaków trzeba zainteresować problemem odpadów opakowaniowych, które w domowych koszach zajmują najwięcej miejsca oraz „czarnym złotem” czyli tym ile jest w śmieciach surowców do powtórnego wykorzystania. Ten najprostszy i najtańszy recykling to kompostownik w przydomowym ogródku – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA.

Ekologiczna plaga

Fundacja Ekologiczna ARKA rozpoczęła całoroczną akcję edukacyjną „365 reklamówek śmieci”, a jej lider Wojciech Owczarz osobiście zobowiązał się do takiej formy zbiórki nie bez powodu. Reklamówka jest jedną z ekologicznych plag. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Jak przyłączyć się do akcji?

„365 reklamówek śmieci” jest akcją społeczną. Organizatorzy proszą o dobrowolny udział poprzez zarejestrowanie swoich zebranych reklamówek śmieci na www.365reklamoweksmieci.pl, a nawet o przysyłanie zdjęć z miejsc, które przy okazji uprzątnięto. Okazuje się, że zmiany w prawie i obciążenie wszystkich mieszkańców opłatami za śmieci nie spowodowały, że dzikie wysypiska śmieci zniknęły. Podobnie, jak nie zniknęły podrzucane do przydrożnych rowów worki i reklamówki ze śmieciami. Nadal zaśmiecają środowisko i krajobraz, i irytują szczególnie w miejscach wypoczynku: w lasach, parkach, na szlakach wycieczek. „Królują” plastikowe jednorazówki i butelki, butelki szklane, opony i sprzęt AGD. Tymczasem wszystkie te odpady nadają się do recyklingu. O tym także można czytać na portalu www.365reklamóweksmieci.pl, który składa się z przystępnych informacji na temat odzysku, recyklingu, gospodarki odpadami w Polsce i na świecie.

Akcja „365 reklamówek śmieci” jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat: Minister Środowiska.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

<< Wrzesień 2018 >>