blog.ekologia.pl   Blogerzy   Fundacja Ekologicza ARKA   Jaki świat im dajemy teraz?

Jaki świat im dajemy teraz?

Wiadomości o tym, że ludzka niefrasobliwość w stosunku do odpadów zabija zwierzęta nie są czymś nowym. Ale warto zabaczyć jakie ciekawe to stworzenia! I pomyśleć, jak bardzo są bezradne wobec tego, jaki świat im dajemy.

Właściwie ich bezradność i sytuacja  jest trochę analogiczna, jak do tych słynnych "następnych pokoleń". Piszę słynnych, bo co rusz można przeczytać, że musimy zostawić coś przyszłym pokoleniom lub o nie zadbać. Albo, że już jesteśmy ich dłużnikami. Jednak wydaje mi się, że większość z nas nie ma czasu wyobrażać sobie, jak będą wyglądać nasze wnuki czy prawnuki, a tym bardziej, jak będzie układać się ich życie. Może lepiej patrzeć na to, co tu i teraz.

Reklamówki są często połykane przez zwierzęta i ptaki morskie. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Gdy połkną plastikową torebkę chorują lub umierają w wyniku uduszenia.

Warto przy tym wiedzieć, że żółwie muszą bardzo waczyć o przetrwanie z większymi drapieżnikami.

Jak podaje Wikipedia: "Po wygrzebaniu się z gniazda (w piasku na lądzie) młode żółwie muszą jak najszybciej dostać się do morza, gdyż na lądzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw a szczególnie ptaki i kraby. W wodzie czekają na nie rekiny i inne duże ryby. Ich taktyką przetrwania jest trzymanie się w dużych liczebnie grupach. Gdy drapieżniki się najedzą, następne żółwiki będą miały większe szanse. Do wieku dorosłego przeżyją nieliczne."

A to albatros.

Tu trzyma w dziobie kraba, ale albatrosy zjadają wiele plastikowych odpadów, w tym butelek i nakrętek (zobacz wpis "Zakrętki to nie śmieci"), które pływają w morzach zmiast trafić do recyklingu i posłużyć do wyprodukowania nowych plastikowych przedmiotów.

Żeby było bardziej smutno, dodam, że zazwyczaj albatrosy łączą się w pary na całe życie i należą do gatunku ptaków długowiecznych. Czyli są trochę jak my, ludzie...

Arka

<< Sierpień 2018 >>