blog.ekologia.pl   Blogerzy   Fundacja Ekologicza ARKA   Las – mamy szczęście!

Las – mamy szczęście!

Fundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe rozpoczynają kampanię „LAS – mamy szczęście”. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują przemęczenie, a w konsekwencji choroby. Las to lek na wiele z nich, na dodatek jest otwarty dla każdego. I jest bezpłatny.
plakat

Ogólnopolska inauguracja kampanii: Warszawa 14 maja. Przedszkola i szkoły z całego kraju już mogą zgłaszać się do Fundacji po materiały edukacyjne, w których znajdą wskazówki, jak zaangażować się w kampanię i gdzie... szukać szczęścia w lesie!

Fundacja Ekologiczna ARKA zachęca placówki edukacyjne do organizacji happeningów, pochodów i akcji edukacyjnych, do sadzenia drzew, a przede wszystkim do organizowania lekcji ekologicznych w polskich lasach. Jednym z elementów kampanii są instalacje „Las – mamy szczęście”. Powstaną z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Będzie ich 9 z okazji 90-lecia Lasów Państwowych. Natomiast „Ośmiobok leśny” (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania przez widzów) będą pretekstem do rozmowy o wartościach materialnych i niematerialnych lasów oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna ARKA.

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którym jest około 1 500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat. Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych.

Lasy są niezastąpionym sprzymierzeńcem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia, te i wiele innych czynników dotyka już ludzi na całym świecie. Polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla, a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2.

<< Listopad 2017 >>