blog.ekologia.pl   Blogerzy   Fundacja Ekologicza ARKA   Nakrętki to nie śmieci

Nakrętki to nie śmieci

Często spotykam się z informacją, że ktoś zbiera plastikowe nakrętki. A to szkoła, a to dom kultury, a ostatnio usłyszałam, że robi to hospicjum domowe dla dzieci w Tychach. Zaczęłam poszukiwac informacji dlaczego.

Podejrzewałam, że związane jest to z tym, że nakrętka niewielka, ale plastiku "w niej" sporo. I rzeczywiście. To ważne, plastikowe nakrętki stosunkowo dużo ważą, ale druga ich zaleta polega na tym, że są małe i dzięki temu łatwo je przechowywać do czasu aż zbierze się bardzo, bardzo dużo.

Wśród zdjęć nadesłanych wraz z relacjami o udziale w akcji  Fundacji Ekologicznej ARKA "Listy dla Ziemi 2014" znalazłam fotografię ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach (woj. wielkopolskie). Proszę ile można zebrać!

Co jeszcze warto wiedzieć o plastikowych nakrętkach czyli, co może nas przekonać do tego, żeby też je w domu zbierać:

• Firmy recyklingowe, które skupują nakrętki (około 70 groszy za 1 kilogram) przetwarzają je na plstikowy granulat, z którego robi się znów produkty z plastiku
  • Segregując odpady w zasadzie powinniśmy odkręcać zakrętki butelek z dwóch powodów: żeby butelkę zgnieść (zajmie mniej miejsca) i żeby ułatwić recykling. Okazuje sie, że zakrętki są z innego plastiku niż sama butelka. Wobec tego obie te części podlegają innej obróbce.

Z relacji Szkoły Podstawowej w Witaszycach można dowiedzieć się, że "w każdej sali lekcyjnej znajdują się pojemniki na nakrętki, które zostały wykonane i pomysłowo przyozdobione przez dzieci w ramach działań ekologicznych podjętych podczas obchodów Święta Wiosny". No proszę jak ciekawie można witać wiosnę. Wszystko przed nami. (Pudełka na nakrętki stoją przed dziećmi.)

Poza tym relacja donosi także o tym, że zbieranie nakrętek związane jest z jedną z fundacji w Jarocinie, która wspomaga leczenie i rehabilitację dzieci. I tam szkoła uzyskała tytuł „Superzbieracza zakrętek”!

Myślę więc, że warto zmienić myślenie: plastkowe nakrętki to nie śmieci

Arka

ja zbieram od kilku lat, a aktualnie dla wlasnego dziecka. Zbierajcie i pomagajcie te nakretki wiele dobrego robią:):)
Magda - Piątek, 06 Luty 2015 18:48