Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Fundacja Ekologicza ARKA   Nakrętki to nie śmieci
2

Nakrętki to nie śmieci

Często spotykam się z informacją, że ktoś zbiera plastikowe nakrętki. A to szkoła, a to dom kultury, a ostatnio usłyszałam, że robi to hospicjum domowe dla dzieci w Tychach. Zaczęłam poszukiwac informacji dlaczego.

Podejrzewałam, że związane jest to z tym, że nakrętka niewielka, ale plastiku "w niej" sporo. I rzeczywiście. To ważne, plastikowe nakrętki stosunkowo dużo ważą, ale druga ich zaleta polega na tym, że są małe i dzięki temu łatwo je przechowywać do czasu aż zbierze się bardzo, bardzo dużo. 

Wśród zdjęć nadesłanych wraz z relacjami o udziale w akcji  Fundacji Ekologicznej ARKA "Listy dla Ziemi 2014" znalazłam fotografię ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach (woj. wielkopolskie). Proszę ile można zebrać! 

Co jeszcze warto wiedzieć o plastikowych nakrętkach czyli, co może nas przekonać do tego, żeby też je w domu zbierać:

  • Firmy recyklingowe, które skupują nakrętki (około 70 groszy za 1 kilogram) przetwarzają je na plstikowy granulat, z którego robi się znów produkty z plastiku
  • Segregując odpady w zasadzie powinniśmy odkręcać zakrętki butelek z dwóch powodów: żeby butelkę zgnieść (zajmie mniej miejsca) i żeby ułatwić recykling. Okazuje sie, że zakrętki są z innego plastiku niż sama butelka. Wobec tego obie te części podlegają innej obróbce.

Z relacji Szkoły Podstawowej w Witaszycach można dowiedzieć się, że "w każdej sali lekcyjnej znajdują się pojemniki na nakrętki, które zostały wykonane i pomysłowo przyozdobione przez dzieci w ramach działań ekologicznych podjętych podczas obchodów Święta Wiosny". No proszę jak ciekawie można witać wiosnę. Wszystko przed nami. (Pudełka na nakrętki stoją przed dziećmi.)

Poza tym relacja donosi także o tym, że zbieranie nakrętek związane jest z jedną z fundacji w Jarocinie, która wspomaga leczenie i rehabilitację dzieci. I tam szkoła uzyskała tytuł „Superzbieracza zakrętek”!

Myślę więc, że warto zmienić myślenie: plastkowe nakrętki to nie śmieci

Arka

Ten wpis czytano 349 razy.
ja zbieram od kilku lat, a aktualnie dla wlasnego dziecka. Zbierajcie i pomagajcie te nakretki wiele dobrego robią:):)
Magda - Piątek, 06 Luty 2015 18:48
Ja zbieram by pomóc dzieciom:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 05 Luty 2015 16:52
Odsłon: 6934
Fundacja Ekologicza ARKA
Fundacja Ekologiczna Arka łączy edukację ekologiczną z działaniami społecznymi, bo… ekologia jest dla ludzi! Nauka jest atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku, gdy jest emocjonującym wydarzeniem. Prowadzona przez nas edukacja ekologiczna taka jest! To spotkanie z nauką, drugim człowiekiem i z naturą.
<< Grudzień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »